13 yaşındaki Yağız gelmiş geçmiş en iyi satranç oyucusunu mat etti

13 yaşındaki Yağız Kaan Erdoğmuş, turnuvada 33 yaşındaki Magnus Carlsen ile karşı karşıya geldi. Erdoğmuş, turnuvanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu olan Magnus Carlsen’i mat etti. İkilinin maçı 41.2 saniye sürdü.

EN GENÇ BÜYÜKUSTA’LARDAN BİRİ

Grenke Açık Satranç Turnuvası’nda mücadele eden Yağız Kaan Erdoğmuş, son normunu da tamamlayarak Büyükusta (Grandmaster – GM) unvanını elde etmişti. Yağız Kaan Erdoğmuş, dünya satranç tarihinin en genç GM’leri sıralamasında da 4’üncü sırada yer aldı. Dünyanın en genç GM’si sıralamasında ABD’li Abhimanyu Mishra (12 yıl 4 ay 25 gün) ilk sırada yer alırken, Mishra’yı Ukrayna’dan Sergey Karjakin (12 yıl 7 ay), Hindistan’dan Gukesh Dommaraju (12 yıl 7 ay 17 gün) ve Türkiye’den Yağız Kaan Erdoğmuş (12 yıl 9 ay 30 gün) takip etti. Türkiye’de satranç sporunda 2012 yılından bu yana büyükusta sayısı artarak 16’ya ulaştı.

YAVUZ KAAN ERDOĞMUŞ KİMDİR?

Yavuz Kaan Erdoğmuş, 2011 yılında Bursa’da dünyaya geldi. 2009 yılında 8 yaş kategorisinde Avrupa Şampiyonu olduktan sonra 2021 yılında FIDE unvanlarından usta adayı (CM) oldu. 2022 yılına gelindiğinde ise FIDE Ustası ve Türkiye’nin en genç Uluslararası Usta (IM) olmaya hak kazandı. Dünya satranç tarihinin en genç GM’leri sıralamasında ise Abhimanyu Mishra, Sergey Karjakin, Gukesh Dommaraju’nun ardından dördüncü sırada yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir